Niebezpieczna reklama? Ankieta

Dziś na stronie Facebookowej Grupy Piotrowice i Ochojec pojawiło się zdjęcie ze skrzyżowania ul. Tyskiej i ul. Jankego https://www.facebook.com/groups/502804279839053/

i taki komentarz do niego  pana Łukasza:

„Przemyślenie z wczoraj: dziekuje 4 kandydata (albo ich rozklejajacym plakaty przydupasom” ) za to , ze dzięki temu iż zasłonili widoczność przy wyjezdzie z Tyskiej na Jankego napewno dojdzie do jakiejś stłuczki. Dziękujemy ze o nas dbacie!!! Te osoby czytają to na tej grupie bo to już wiem. 💪🏻”

W pierwszym odruchu chciałem wstać i podjechać aby go przewiesić – ale pośpiech może być złym doradcą. Zacząłem obserwować komentarze. Jak zwykle niewielka część konkretnych, większość absurdalnych lub ad-persona. Jak to na facebooku.

Zastanowiły mnie dwa

Pierwszy dotyczący bezpieczeństwa – Plakaty zmniejszają widoczność i to ma się przyczynić do zwiększenia wypadkowości. Według mnie o bezpieczeństwo głównie  dbają uczestnicy ruchu a mniej warunki zewnętrzne – jak napisała moja córka: jest wiele miejsc w którym widoczność jest ograniczona, drzewami, krzakami, tablicami, lub po prostu taki układ skrzyżowania. Jako Radni Dzielnicy wielokrotnie wzywaliśmy na prośbę jednych mieszkańców innych mieszkańców których żywopłoty lub drzewa bądź krzewy utrudniały widoczność przy wyjeżdżania na drogę. Wtedy ci którym być może przeszkadza plakat na barierce wymawiali się prawem własności i nie pozwalali służbą miejskim na usunięcie przeszkód. Fakt – jest to ruchliwe skrzyżowanie i należy jeszcze bardziej uważać. Częściej niż wybory występuje mgła, deszcz czy po prostu słaba widoczność. Nic nie spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa niż większa kultura jazdy czy po prostu przestrzeganie przepisów. Oczywiście to zaraz zostanie użyte jako argument na hejt – obywatele uważajcie, obywatele ubezpieczcie się, obywatele przestrzegajcie przepisów – to takie nie obywatelskie bo przecież winny zawsze się znajdzie jakiś

Drugi dotyczący w ogóle reklamy -gdyby byli dobrzy to by nie musieli się reklamować. Pomijając już argument że filmu nie można obejrzeć normalnie bo wszędzie reklama i świat reklama żyje to chciałbym tu poruszyć kolejna kwestie obywatelskości.

Wielu mówi „Ciągle ci sami, Nie ma na kogo głosować”- w Naszym okręgu do 7 mandatów kandyduje około 60 osób. W większości są to osoby nie znane ogółowi. Są lokalnymi społecznikami, nie maja dostępu do radia, telewizji, prasy. Nie mogą się reklamować otwierając kolejny skwerek w imieniu dobrego Miasta. Reklamują się za własne nie partyjne pieniądze – np w Kukiz 15 nie skorzystał z budżetowych pieniędzy i każdy w tym stowarzyszeniu płaci za siebie. Stąd nie ma rautów, konwencji czy imprez organizowanych przez władzę. Mamy tylko te kilka bilbordów czy kilkaset ulotek które „oszpecą miasto” na miesiąc byście nas kandydujących mieli okazje poznać. Czy zechcecie?

Kolejna sprawa dostępu do informacji – i działań obywatelskich. Było głosowanie na budżet obywatelski – frekwencja w popieraniu  pomysłów i potrzeb lokalnych grup mieszkańców w mieście na poziomie 16,8 % u Nas w Dzielnicach znacznie lepiej 18,82%.

Generalnie 4/5 ..czyli 81% …a dokładnie 8 na 10 osób ma to w nosie – tylko narzeka a gdy sa konkretne projekty – nie chce im się nawet 5 minut  zagłosować. Może to też kwestia reklamy. Taki eksperyment zrobiliśmy z moim Bratem w Podlesiu … przed samym końcem głosowania rozkolportowaliśmy na własny koszt 3 000 ulotek promujących nasz projekt. Frekwencja w dwa dni podskoczyła z 20 do 27%. Projekt wygrał jako ten na, który zagłosowało najwięcej osób. a Podlesie z zeszłorocznych 18% w tym roku uzyskało 27% frekwencji i …dostało dodatkowe pieniądze na budżet bo zajęło trzecie miejsce w rankingu wszystkich dzielnic. Czyli dostęp do informacji jest ważny. Teraz Państwo macie dostęp do informacji o Nas. Nie psioczcie na ulotki, nie rozrzucajcie ich, nie niszczcie – Skorzystajcie z prawa do informacji. 😉

Jako republikanin wyznaję zasadę, że vox populi vox Dei – głos ludu głosem Boga ale nie hejt ludu – tylko konkretna wola wyborców. Chce być waszym głosem w Radzie Miasta – chcę byście proponowali bezpośrednio w głosowaniach co jest dobre dla dzielnicy. Takie mikro referenda w lokalnych sprawach.

Dlatego proponuje teraz bezpośrednie obywatelskie głosowanie:

Czy usuniecie mojego Baneru wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Tyskiej i Gen. Jankego ?

Głosuj na Facebooku TUTAJ lub pisz w komentarzach

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • MySpace
 • Mój biznes
 • PDF
 • Poleć
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • Twitter

1 comment

 1. Dorota Październik 1, 2018 9:07 am  Odpowiedz

  Nie, akurat Pana nie, najwieksze zagrożenie stanowi plakat na samym rogu

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *